Jak probíhaly státnice

Na vaše dotazy ohledně průběhu státnic stručně popíši, jak to probíhalo loni:

Asi 3 týdny před termínem státnic vám přijde Pozvánka k vykonání SBZ s datem a hodinou. Spolu s ní obdržíte i kopii posudku BP od oponenta. V jeden den se šlo ve dvou termínech tj. někdo byl pozván ráno na osmou a někdo na jednu odpoledne.

Loni byly 2 komise – jedna na odbornou část a druhá na ekonomickou.
Já měla odbornou komisi ve složení Ing. Pinkasová, Ing. Turnerová, Ing. Ulrich. Ekonomická komise byla Ing. Šturcová, Ing. Macáková, Ing. Hezina.
V den D se dostavíte o cca půl hodinky dřív. Paní Dolejšová vám dá instrukce a předá seznamy, jak jdete po sobě.

Jako první skládáte odbornou část, kde rovnou probíhá i obhajoba BP. Komise si vás zavolá, vytáhnete si kartičku, kde je kombinace otázek z odborných předmětů (MNGMT, MKTG, RVBP) – 2 otázky. Já si vytáhla kombinaci MNGMT a RVBP (i tak jsme zabrousili do MKTG). A jdete na potítko si připravit nějaké záchytné body. Na potítku většinou sedíte dva a jeden už povídá. Nejdříve obhajujete BP – odpovíte na dotazy, odprezentujete svou BP (někdy i na NTB jako .ppt) a pak si můžete vybrat, kterou otázkou začnete. A povídáte jako u zkoušky. Určitě se nejedná o sáhodlouhý monolog, ale je to dialog. Po zodpovězení obou otázek a doplňujících otázek vám poděkují a oznámí, že výsledky budou vyhlášeny pro všechny najednou.

Přecházíte do jiné místnosti, kde se zkouší ekonomická část. Opět si vás zavolají dle seznamu a opakuje se to samé. Vytáhnete si kartičku, kde jsou otázky z MIKRA, MAKRA a PEKS. Na potítku si připravíte nějaké body – tedy jestli vás něco napadne, a pak vás vyzvou, abyste předstoupili před komisi. Přečtete nahlas vytažené otázky a opět si můžete vybrat, kterou začnete. Zodpovíte všechny dotazy zkoušejících. Pak vám opět poděkují a zase vás informují, že výsledky oznámí, až prozkouší ostatní.

Vycházelo to tak, že jsem absolvovala ekonomickou část a šla si pro verdikt k odborné komisi. Komise vám všem nejdříve oznámí, zda jste všichni uspěli či nikoliv. Následuje oznámení výsledků tj. uspěl/a s hodnocením 1-3 a zvlášť je hodnocena BP. Pak bylo vyhlášení eko části. Opakuje se shodný scénář. A pak hurááá obvolat rodiny, přátele a večer jsme šli „pařit“.

Pár rad:

 • Nepodcenit přípravu hlavně na eko část.Bylo pár záludností a vysoká úmrtnost – hlavně na MIKRU a MAKRU. Takže jestli jste např. nestihli probrat celé učivo, je třeba k tomu sednout a přečíst si to.
 • Poslouchejte, na co se vás zkoušející ptají.
 • Nedohadujte se.
 • Nebuďte arogantní.
 • Ani slzičky nepomůžou…
 • Důležité je nemlčet! Jestliže máte „okno“, nehruťte se, oni se vás snaží navést, takže poslouchejte co říkají, určitě se „chytíte“.
 • A ještě něco, každý jsme „originál“ – nenechte se ovlivnit náladou a výsledky ostatních. Akorát se budete nervovat a ve finále vám to přitíží.

Snad jsem zde shrnula to nejdůležitější.
Všem, co je SBZ na SVIčku čeká, držím palce a přeji šťastnou ruku při výběru otázek :-)!

9 thoughts on “Jak probíhaly státnice

  • Ahoj Marcelo,
   za nás platilo, že kdo byl moc nervózní, mohl mít k ruce vypracovanou obhajobu BP a tam poočku mrknout. Nejsem si jistá, ale myslím, že toho nikdo nevyužil. Vypracované otázky oponenta, ani vedoucí/ho BP nikdo neměl. Považuje se za to, že když jsi autorem BP, neměl by být problém na otázky odpovědět. Stejně tak není nic divného, že se někdo z komise může zeptat ještě na doplňující otázku k BP, mimo ty od oponenta a vedoucí/ho BP. Tak jsem to např. měla i já. Držím palce!

  • Ahoj Jitko,
   nehruť se :-). Lepší je mít připravenou i ppt. Je to tak, že vlastně budeš povídat o své BP, jaké byly cíle, metody a co jsi zjistila resp.
   na závěr interpretuješ výsledky BP.
   Když Tě vyzvou k ppt, tak měj připraveno na USB max 5 slidů, nezapomeň na úvodní slide vč. loga školy, názvu BP, vedoucí BP…a v závěru slide s
   klasickým Děkuji za pozornost :-)!
   Není dobré mít na slidu moc textu, stačí pár bodů a opakuje se struktura – cíl BP, zvolené a použité metody, výsledky tj. závěr.
   Pak Ti položí otázky oponenta a v případě, že mají nějaké doplňující, tak i ty.
   Ještě jen malá rada, v jednoduchosti je krása, tak se u ppt vyvaruj agresivní červené, a pak tzv. „vosí“ kombinace barev. Prostě žádná divočina, ale
   jasně, stručně a výstižně shrnout základní pilíře BP.
   Držím palce, M.

  • Ahoj holky,
   obhajoba trvá cca 10 – 15 min. Záleží na tom, zda budete prezentovat i .ppt z notebooku a jestli má komise kromě otázek od oponenta nějaké doplňující dotazy.
   Odborná – potítko cca 15 min. a pak samotná zkouška cca stejný čas.
   Ekonomická – potítko také cca 15 min., ovšem ústní se u každého trošičku lišila. Záleželo na znalostech. Rozmezí je cca 15 – 30 min.
   Držím vám všem palce :-)!!!

 1. Ahoj Majko, také bych ti chtěla moc poděkovat za tento pěkný a velmi obsáhlý webík, který mi moc pomáha v přípravě na dubnové státnice. Chtěla bych se tě zeptat, zda je u ekonomické části nějaká tabule, kam mohu v případě potřeby zakreslit nějaký graf? Také by mě zajímalo, jak moc detailně chtějí vzorce či jim spíše stačí přehled a více teoretických znalostí?

  Předem díky, Jana.

  • Ahoj,
   tak tabule tam tedy žádná není. Ty si graf můžeš nakreslit při přípravě na potítku na papír, a pak ho slovně popsat. Komise sedí docela daleko a na papír nevidí, takže popis musí být výstižný. Co se týká vzorců, tak z MAKRA a MIKRA není třeba, ale u PEKS ano tzn. nešrotit se „značky“, ale vědět co je třeba poměr čeho. Doporučuji se zaměřit na Fin. analýzu a pak poměrové ukazatele. Jinak je třeba říci, že komise jsou taky lidé, ani tak nestojí o definice, jako o prokázání, že látka byla pochopena a dokážete interpretovat vlastními slovy. Držím palce :-).

Napsat komentář