Formátování BP/DP ve Wordu (2007)

Téma Formátování diplomky či bakule ve Wordu je neustále v kurzu. Již několik let jsem žádána spolužáky o pomoc, a přitom to není nic těžkého. Většina z nich si láme hlavu nad tím, jak udělat víceúrovňové číslování u nadpisů, jak na odlišné stránkování v rámci dokumentu apod. Tento článek je tedy určen všem „IT lamám“ , studentům, kteří tápou a trápí se nad formátováním. Je brán jako berlička a omezuje se pouze na pár drobných návodů, jak na to.

První, co je třeba v rámci BP/DP udělat, je nastavit okraje a zvolit typ písma tj. nadefinovat Normální styl pro text práce.

Nastavení okrajů: Rozložení stránky → Okraje → Vlastní okraje → Změnit na požadované rozměry OK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nadpisy – číslování

Ještě dnes se mnohdy setkávám s tím, že spolužáci mají problém s používáním stylů resp. neví, jak vytvořit víceúrovňový seznam, který je v BP/DP tak důležitý. Není nic neobvyklého, že čísla před nadpisy píší manuálně. Word přitom toto zvládá s přehledem sám a zároveň s využitím stylů je pak následně jednoduché vytvoření Obsahu BP/DP. Tak tedy, není nic lehčího než vyzkoušet následující postup:

Dejte kurzor na hlavní nadpis, který považujete na Nadpis 1 (využívá se pro Úvod a názvy hlavních kapitol). Pozn. styl Normální používáme pro běžný text BP/DP.

 

Pak kliknete na Nadpis 1→ Změnit – a nastavíte požadované formátování pro Nadpis 1 tzn. upravte typ písma, velikost, tučnost, řádkování, kapitálky, odstavec apod. a zaškrtnout políčko Automaticky aktualizovat. S číslováním zatím nic nedělejte.

 

Stejným způsobem upravíte i Nadpis 2 a Nadpis 3 atd. Doporučeny jsou 3 úrovně.

Až budete mít nastaveny styly všech 3 Nadpisů, vrátíte se kurzorem na text s Nadpisem 1.Kliknete na kartu víceúrovňového seznamu a vyberete požadovaný formát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A to je veškerá věda s číslováním nadpisů. Vše ostatní zařídí Word. Při dalším psaní text práce stačí už jen k nadpisům přiřadit styl tzn. označit text, který chcete za nadpis a přiřadit Nadpis 1-3.

 

 

 

Generování obsahu (osnovy):

Umístíme kurzor tam, kde chceme mít Obsah BP/DP – Karta Odkazy→Obsah→Vložit obsah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na výběr je několik typů formátů: Klasický, Formální, Módní atd. Počet úrovní záleží na zvoleném počtu stylů nadpisů, které chceme mít zobrazeny v obsahu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Možnosti a Změnit:

Výsledek:

Takto vygenerovaný obsah je i snadno aktualizovatelný.

Karta Odkazy→Aktualizovat tabulku → a je na vás, zda chcete aktualizovat celý obsah, či pouze stránky čísel.

 

 

 

 

Číslování stránek

Dalším problémem studentů při formátování BP/DP je stránkování. Většinou se čísluje až od určité strany, přičemž prvních pár stran (obálka, úvod, obsah) je bez čísel. Opět jednoduchá rada. Jen je důležité vytvořit oddíly, díky nimž se dá odlišné číslování nastavit.

Na stránce, která je poslední z těch, na kterých čísla NECHCETE, vložte Konec oddílu.

 

Vypadá to takto:

 

 

Na první stránce, kterou chcete začít stránkovat Vložení → Číslo stránky → vložte číslování
Na kartě Návrh ZRUŠTE zatržené Propojit s předchozím

 

Vypadá takto:

Přejděte na poslední stránku předchozího oddílu a v zápatí (pomocí Backspace nebo Del) smažte číslo stránky v oblasti označené Zápatí – Oddíl 1-.

Od teď budou na každé nové stránce čísla a na stranách patřících do prvního oddílu se nebudou zobrazovat.Obdobně se dá postupovat i v případě, že v každé další kapitole chcete začít číslovat opět od začátku.

A to je vše. Nic těžkého :-).

 

3 thoughts on “Formátování BP/DP ve Wordu (2007)

 1. Díky za pěkný text.
  Zajímala by mě jedna věc ohledně označování kapitol. Rád bych v dokumentu docílil toho abych měl jednotlivé kapitoly a podkapitoly číslované stylem 1 / 1.1 / 1.1.1, což se mi podařilo, ale chtěl bych mít kapitoly nejvyššího řádu značené stylem

  KAPITOLA 1
  Úvod
  (tedy název odražený na dalším řádku)

  Dále již např.

  1.1 Cíle práce

  V obsahu pak klasicky
  1 Úvod
  1.1 Cíle práce

  Lze tohoto docílit nějak automatizovaně pomocí nastavení číslovaného seznamu?

  Díky.

Napsat komentář