Životnost kontaktů na sociálních sítích

Praktická část mé diplomky mě zavedla k myšlence nad Životností kontaktů na sociálních sítích resp. přátel (FB) a connections (LinkedIn).

Facebookové přátelství

Pro některé mé známé je důležité mít co nejvíce „přátel“ a kontaktů. Při každém seznámení hned za Ahoj, já jsem XY…dodávají a jsem na FB, jsi tam také? Následuje žádost o přátelství. Takovýto sběratel přátel se pak chlubí, jak se mu řekněme, poněkud  nehezkým označením –  „databáze přátel“ pěkně rozrůstá.

Ovšem, jsou tato přátelství opravdová? Nehraje zde náhodou velkou roli ego onoho sběratele? K čemu mít stovky přátel, když s nimi jste spojeni jen „vláknem“, ale v reálném světě je v podstatě ani neznáte? Nebo snad náš sběratel loví kontakty záměrně? Plánuje např. otevření e-shopu a potřebuje co nejvíce buzzu, který by prostřednictvím nasbíraných přátel mohl udělat? Jak se k facebookovým přátelstvím stavíte Vy?

Pak je skupinka lidí, kteří FB a LinkedIn používají jako databázi kontaktů, o které by neradi z jakýchkoliv důvodů přišli.

Menší skupina mých známých razí pravidlo, jako přítele mám na FB ty, se kterými bych šel na pivo a rád je vidím. Na LinkedInu mám jen pracovní kontatky či kontakty související s profesním rozvojem a praxí.

Další, ještě menší skupinka říká, že na FB má opravdu jen své přátele.LinkedIn nepoužívají – na pracovní kontatky přeci mají Outlook apod.

Je možné být v kontaktu, myslím opravdu aktivním, se všemi svými „přáteli“, když jich někdo má stovky?
Když se změní zaměstnání, nestávají se pak náhodou z přátel pouze kolonky?
Za jak dlouho poté, co změníte zaměstnání či dostudujete, je tato skupina přátel ve vztahu k Vám, opravdu  aktivní?

Já a moji internetoví přátelé
Začínám se pomalu věnovat praktické části diplomky. A jak to tak bývá, snad každá diplomka se zaměřením na marketing, obsahuje nějaký ten dotazník. Požádala jsem tedy své internetové „přátele“ o vyplnění, a kladla si otázku, zda-li někdo z nich pomůže? Právě tohle, byl okamžik zrodu myšlenky životnosti kontaktů. Vždyť moji přátelé jsou právě i exkolegové, exspolužáci, ex…, které jsem v reálu poměrně dlouho neviděla a neslyšela.

A jak to dopadlo? Ještě nevím, dotazníkové šetření je otevřeno do 20.11.11.

Nicméně, všem přátelům, kteří mě nenechali na holičkách, tímto děkuji za pomoc a podporu. Bez Vašich názorů resp. odpovědí by má diplomka byla odsouzena k záhubě. Díky, že jste mi věnovali čas a malé zahlásání do blogosférové stoupy: „Pro mě, tedy nikdy nikdo z Vás kolonkou nikdy nebude!!!

Jak jste na tom Vy?

Přátelé na FB a Spojenci na LinkedInu:

 

2 thoughts on “Životnost kontaktů na sociálních sítích

Napsat komentář