SVI

Rozhodla jsem se, že usnadním práci studentům SVI Kladno (obor Podniková ekonomika a management) a podělím se o mnou zpracované studijní materiály tj. zpracované okruhy ke státnicím a výpisky z přednášek.

Dokumenty v této sekci jsou ve formátu PDF a na dotazy, zda něco neposkytnu v jiném formátu, nebudu reagovat. Nikoho nenutím, aby si materiály stahoval, tak je, prosím, berte jak jsou, nebo je nechte být. Děkuji vám všem za pochopení a přeji úspěšné studium.

Zpracované okruhy ke státnicím:

Na Hlavní stránce jsem vám stručně popsala, jak probíhaly státnice loni.
Jak psát bakuli (diplomku) naleznete též na Hlavní stránce. A pokračování zde.
Formátování BP/DP ve Wordu – stručný návod naleznete zde.

Neoficiální seznam otázek ke státnicím  (EKO část) naleznete zde.

MIES
Pod MIES naleznete zpracované okruhy otázek ke státnicím z přednášek Ing. Nečadové a hlavně knihy MIKROEKONOMIE – Základní kurs, Libuše Macáková a kolektiv (Melandrium).

MAES
Pod MAES jsou zpracované okruhy otázek ke státnicím z přednášek prof. Získala, Ing. Nečadové a knihy MAKROEKONOMIE – Základní kurz, Tomáš Pavelka (Melandrium).

PEKS
Zde jsou zpracované okruhy otázek dle přednášek Ing. Bártové a Ing. Heziny a knihy Podniková ekonomika – Miloslav Synek a kol.

MKTG
Zde jsou zpracované otázky resp. pojmy podle okruhů. Vycházela jsem z přednášek Ing. Turnerové, Ing. Postlera a knihy Marketing, Jana Boučková.

RVBP
Pár důležitých info naleznete níže v přednáškách.

MNGMT
viz. přednášky níže

Výpisky z přednášek budou doplněny postupně.

PŘEDNÁŠKY

PEK II a PEKS

RVBP

LOG

MNGMT

OPVP

MATS a FMAT

SOCS

 

Zpracované okruhy ke státnicím pro OBCHOD
(nevím, zda je to komplet, ale je to to jediné, co jsem našla – třeba to někomu pomůže)

29 thoughts on “SVI

  • Ahoj,
   na Strategický MKTG mám zpracované přednášky, skripta a jiné matroše z PEFky ČZU, které sem klidně můžu dát. Jinak doporučuji knihy Strategický marketing jak od Dagmar Jakubíkové, tak i od Horákové Heleny. Aby byl obrázek úplný, není od věci ani MKTG audit od Jany Lykové…no a MKTG bible tzv. „Kotler“ (Modrení MKTG, MKTG management). Já si je pořídila, ale myslím, že se dalo stáhnout i z ulozto.

 1. Ahoj Majko,
  predne dekuji za tyto stranky a materialy z nich. Jsou vyborne. Ja delam v unoru statnice i z odborne casti oboru obchod ale k nim bohuzel mnoho materialu najit nemohu (Management obchodni firmy, Obchodni logistika a provoz, Marketing obchodu). Predevsim ten marketing obchodu me trapi. Nevis, kde bych to mohl sehnat? Diky moc a at se dari. Michal

 2. Ahoj Majko chci Ti poděkovat za snahu, kterou si vynaložila, abys pomohla ostatním to opravdu obdivuju!!! prosím Tě, když jsou zadané okruhy jak si zjistila konkrétní otázky, které si pak vypracovávala? nevíš jestli se dá zjistit jestli vůbec existuje nějaký seznam s přesnými otázkami?

  Díky Hanka

 3. Ahojky Majko,

  chtěla bych se jen zeptat jestli v okruhách 1-5 k státní zkoušce z PEKS je opravdu zahrnuto vše?

  Procházela jsem si Tvé vypracované okruhy i výpisky ze Synka, už čtu i Synka, ale nekteré otázky proste nemůžu nikde najít…co znamena Vymezení obsahu (okruh č.2) nebo u tohoto okruhu Investice do finančního majetku (je to z kapitoly Investiční činnost?) nebo Rozbor, podstata a funkce rozboru v podniku (okruh č.4) a v okruhu č.5 je téměř vše (kromě Benchmarking) zahrnuto v kapitole Financování podniku?

  Doufám ze nevypadám jak největší hnidopich, ale v zari jdu ke statnicim a chtela bych mit ve vsem jasno co nejvic to pujde.. Jinak obdivuju co jsi tady vytvořila, je to naprosto neskutečná pomoc všem!!!

  Děkuji za případnou pomoc.

  Katka

  • Ahoj Katko,
   nejsi hnidopich, neboj :-). Ano, obsaženo je vše, podle nám tehdy zveřejněných okruhů. Některé otázky se opravdu opakují a Investice do fin. majetku se překrývá s Investiční činností. Pokaždé byl jiný profesor, definoval trošičku jinak. Vzhledem k tomu, že jsme nevěděli složení komise dopředu, nevadilo si to oživit a přečíst jak od Ing. Bártové (PEKS), tak od Ing. Heziny (PEKS II) a i od Ing. Fialy (UFIS). Bylo nám řečeno, vše provázat a u státnic použít. V závislosti na tom jsou okruhy koncipovány. Zpočátku jsme neměli k dispozici žádný seznam otázek, ale jen seznam pojmů v rámci okruhů, a tak okruhy byly vytvořeny. Např. Bechmarking je i v MAN :-). Takže záleží na Tobě, jaký materiál Ti při přípravě na SBZ vyhovuje. Třeba najdeš jiné podklady, které Ti budou vyhovovat více (na jiném webu, nebo si pořídíš výpisky své, nebo Ti někdo jiný půjčí úplně jiné matroše). Jak jsem psala, né všem musí „mé podklady“ vyhovovat a je to jen na Tobě, jestli je použiješ nebo ne. Důležité je státnice udělat, tak ať Ti učení jde od ruky a držím Ti palce :-)!

   • Ahoj,
    i já děkuji za výtečně zpracované okruhy! Chtěl bych se zeptat na to samé co kolegyně nade mnou:
    Rozbor, podstata a funkce rozboru v podniku (okruh č.4)
    Vylosoval jsem si to totiž u státnic a taky mě na tom vyhodili, protože nemám (stále) páru, co se tím myslí…
    Díky předem za radu,
    Jindra

   • Ahoj Jindro, tak za nás se tato otázka vztahovala k rozboru funkcí v podniku. Zejména k investiční fci a fin. analýze vč. všech jejích složek. Nevím, na co se Tě komise ptala, ale
    asi bych začala vyjmenováním všech podnikových fcí, jejich kratičký rozbor a pokračovala bych invest. a fin. analýzou vč. rozboru všech důležitých ukazatelů rentability, CFL atd.
    Kdo Tě zkoušel? Na co se Tě ptali? Možná bychom podle toho mohli dát dohromady nějaké záchytné body.

 4. Ahoj,
  letos nastupuji na SVI (VŠMIE) v Kladně a nalezení tohoto webu mě velmi potěšilo. Mám z toho trochu obavy (nová škola, jiný způsob učení, spousta nových věcí), ale jsem ráda, že jsem tvou stránku s podkladama k přednáškám apod. našla již teď. Věřím, že určitě pomůžou, i když si hodlám dělat zápisky vlastní. Ale víc zdrojů k učení se vždy hodí :o) Takže moc díky! 🙂

 5. Ahoj Majko,
  chtěl jsem se zeptat, jestli je potřebné z předmětu PEKS učit se všechny zde uvedené materiály nebo jsou to vlastně 3 opakující se zdroje (1. okruhy 1 – 5, 2. výcuc z knihy Podniková ekonomika, 3. ještě jeden materiál s vypracovanými otázkami)? Pokud se stačí naučit pouze jeden z uvedených materiálu, který je podle tebe ten nejlepší? Předem TI moc děkuji a přeji hezký den!
  Honzo

  • Ahoj Honzo,
   za základ ber výcuc ze Synka. Pokrývá všechno, kromě finanční analýzy, která je důležitá. Tu si vytiskni ze zpracovaných okruhů. Jinak k fin. analýze se dá přejít snad z každé eko otázky, takže doporučuji se jí maximálně věnovat. Já se učila ze Synka a z okruhů 1-5. Některé věci se tam opakují a jak jsem to četla dokola, pokaždé v jiném okruhu, jednodušeji jsem si to zapamatovala. Okruhy 1-5 jsou zpracovány z veřejně vypsaných okruhů. Otázky jsou zpracovány tématicky dle kolujícího „neveřejného“ seznamu otázek. Záleží na Tobě, jaký způsob učení Ti vyhovuje. Ale Synka bych brala jako základní zdroj. Držím palce!

  • Ahoj Renato,
   na MAN stačí materiál od Ing. Pinkasové a RVBP ten, co je pod RVBP otázky ke státnicím. Upřímně, přečti si to, získáš všeobecný přehled, ale drtit
   se to slovo od slova nemá smysl. V MAN pozor na historii, je třeba vědět, do jakého období patří např. Weber, Taylor, Fayol…hodně lidí to vynechalo, ale
   pak si některé z těch období vytáhli a byl průšvih. RVBP jsou věci z praxe výrobního podniku. Když budeš vědět jak to tam funguje, tak nevadí, když nepoužiješ
   úplně správnou terminologii…O čem je dobré vědět je JIT – dá se použít i při MAN i při RVBP i při MKTG i v PEK…. Vzorce se nedrť, zkoušet tě z nich nikdo
   nebude. Hodně štěstí!

 6. Ahoj Majko,
  dík moc za zpracované otázky, určitě si mnoha lidem ušetřila čas i práci! Jsi opravdu hodná. Jinak bych tě chtěla poprosit, jestli by jsi tu nemohla nějak stručně popsat průběh státních bakalářských zkoušek. Bohužel nám k tomu nikdo nic neřekl, tak netušíme, jak to probíhá – jak se losujou otázky, zda si z eko. části vytáhnem třeba jen MIKRO nebo jen PODNIKOVKU nebo to je snad nakombinované a budem muset říct od každého předmětu něco… Opravdu si to nedovedem představit jakým stylem to probíhá. Kdyžtak ti předem moc děkuji i přesto, že už tak si toho pro nás hodně udělala

Napsat komentář